Menu


Strong day on track for Wind River Cougars in Burlingto

Apr 11, 2019 Randy Tucker, Staff Writer

Wind River High School track athletes came away from the Burlington Invitational with a pair of third-place team finishes, a pair of championship relays, and eight individual championships.

The Cougar girls tallied 74 points in a tight race with Ten Sleep and Rocky Mountain that separated the top three teams by just nine points.

Mindy Russell continued a phenomenal season in the sprints. She clocked a school-record 58.02 in the 400-meter dash and is the top-ranked girl in Wyoming in the event in all four classifications. Her winning time of 12.73 in the 100-meter dash is also one of the top times in the state this year, but she had to earn it, edging Dubois senior Rheannon Hawk at the tape for the win.

Lue Herbert continues to improve in the hurdle events for WRHS, winning the 100-meter race easily and shaving three seconds off her time in the 300 hurdles with an impressive 47.62. She ranks first in Class 2-A this season and in the top five in all classes in the event.

The Lady Cougars won both the 4x400-meter and the sprint medley relays.

For the boys, Cougar senior Morgan Miller cruised to a pair of wins in the 110-meter high and 300-meter intermediate hurdles and took second place in the high jump.

Junior McCaden Anderson won both the shot and discus events, topping 140 feet in the discus.

Burlington Invitational

Girls team scores: 1. Ten Sleep 85, 2. Rocky Mountain 80, 3. Wind River 74, 4. Meeteetse 56, 5. Burlington 55, 6. Greybull 33, 7. Dubois 28, 8. Riverside 24, 9. St. Stephen's 8

100-meter Dash: 1. Mindy Russell, WR 12.73, 2. Rheannon Hawk, DUB 12.74

200-meter Dash: 1. Kelli Holiday, TS 27.08

400-meter Dash: 1. Mindy Russell, WR 58.02

800-meter Run: 1. Lindsey Holiday, TS 2:31.78, 2. Lue Herbert, WR 2:41.78

1600-meter Run: 1. Cheri Henderson, BUR 6:17.56

100-meter Hurdles: 1. Lue Herbert, WR 17.74, 2. Kellyn Chandler, DUB 17.99

300-meter Hurdles: 1. Lue Herbert, WR 47.62, 3. Kellyn Chandler, DUB 53.43

4x100-meter Relay: 1. Rocky Mountain 52.93

4x400-meter Relay: 1. Wind River 4:39.72

Sprint Medley Relay: 1. Wind River 4:19.06

Long Jump: 1. McKenzie Mazur, GRE 14-11.5, 3. Kellyn Chandler, DUB 14-9

Triple Jump: 1. Melissa Bullinger, BUR 31-8.5, 4. Kellyn Chandler, DUB 30-5.5

High Jump:1. Taylin Boettcher, RM 4-11, 4. Allison Sweeney, WR 4-7

Pole Vault:1. Alexis Minemyer, RM 7-6, 4. Kallen Smith, DUB 6-6

Shot Put: 1. Amanda Cooley, MEET 31-11, 3. Josie Oldman, WR 29-7, 4. Gabby Wall, WR 28-0, 6. Hailey Chiefstick, SS 27-7

Discus: 1. Amanda Cooley, MEET 103-5.5, 5. Faith Ridgley, SS 84-7, 8. Hailey Chiefstick, SS 72-5

Boys team scores: 1. Rocky Mountain 87, 2. Burlington 76.5, 3. Wind River 71, 4. Riverside 56.5, 5. Dubois 56, 6. Greybull 53, 7. Meeteetse 29, 8. Ten Sleep 15, 9. St. Stephen's 10, 10. Western Heritage Lutheran Academy 8, 11. Fort Washakie 3

100-meter Dash: 1. Branson Robison, RM 11.55, 5. Dre Sanderson, DUB 12.05

200-meter Dash: 1. Boe Nichols, TS 23.58, 2. Charles Dillon, WR 25.27. 6. Jeremiah Willow, SS 26.08

400-meter Dash: 1. Skyler Drewes, RM 51.02, 6. Max Claar, DUB 1:00.30,8. Jeremiah Willow, SS 1:01.11

800-meter Run: 1. Jarom Davidson, BUR 2:11.84, 3. Mason Slider, DUB 2:23.56, 5. Dennis Bousman, WR 2:30.91, 6. Kobe Tillman, FW 2:47.34

1600-meter Run: 1. Jarom Davidson, BUR 4:37.62, 5. Mason Slider, DUB 5:23.75, 8. Tisso Guina, WR 5:48.38

3200-meter Run: 1. Cody Thompson, RIV 14:07.09. 2. Ethan Howard, DUB 14:29.12

110-meter High Hurdles: 1. Morgan Miller, WR 15.52, 7. Aiden Slider, DUB 19.08, 8. Jaryd Wells, DUB 21.37

300-meter Intermediate Hurdles: 1. Morgan Miller, WR 42.55, 4. Jaryd Wells, DUB 55.21, 5. Charlie Jennings, DUB 56.84, 6. James Dowd, DUB 1:02.08

4x100-meter Relay: 1. Meeteetse 47.11, 4. St Stephen's 51.87

4x400-meter Relay: 1. Rocky Mountain 3:45.78, 3. Dubois 4:09.91, 4. Wind River 4:24.34

4x800-meter Relay: 1. Riverside 10:37.91

Sprint Medley Relay: 1. Wind River 4:19.06, 2. Dubois 4:47.72

Long Jump: 1. Gideon George, BUR 18-2.5, 5. Dre Sanderson, DUB 16-11

Triple Jump: 1. Dontae Garza, BUR 43-10

High Jump: 1. Dontae Garza, BUR 6-4, 2. Morgan Miller, WR 5-8

Pole Vault: 1. Jacob Cook, BUR 9-9, 7. Dre Sanderson, DUB 8-9

Shot Put: 1. McCaden Anderson, WR 44-8.5, 2. Kaden Dower, WHLA 43-5, 4. Colten Befus, WR 37-9, 7. Max Claar, DUB 33-11

Discus: 1. McCaden Anderson, WR 140-7, 3. Colten Befus, WR 115-5.25, 7. Max Claar, DUB 94-7.75

Print Story
 
Read The Ranger...
2020-05-27

TAGS: