A family-owned daily newspaper serving Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming since 1949
Thinclads winmedals in Casper
 

Thinclads win medals in Casper

May 5, 2017 - By Scott Akanewich, Sports Editor

Alec Richardson won the long jump at the Wyoming Track Classic.

A contingent of Riverton High School track and field athletes traveled to Kelly Walsh High School in Casper on Tuesday for the annual Wyoming Track Classic, reserved for the top runners, jumpers and throwers in the state on the eve of regional competitions leading up to the state championships.

Alec Richardson, the reigning Class 4-A state long jump champion, won the event in Casper with a leap of 23-06.50, exactly 0.25 farther than his winning effort at state last season.

Richardson, on his way to Idaho State University on a track scholarship next year, also finished fifth in the triple jump with a 41-02.50 and fifth in the 100 meters (11.50).

However, the gifted Richardson wasn't the only Wolverine tearing up the track in the Oil City, along with some other notable Fremont County athletes.

Brodie Roden was runner-up in a pair of events, finishing second in both the 100 (11.22) and 200 meters (22.95), while also finishing fourth in the 300 meter hurdles.

Shoshoni's Zac Pickinpaugh represented the small schools well with a fifth-place finish in the 300 hurdles in a time of 41.60, and Lander's Conrad Swenson was right behind in sixth, in 42.86.

Hunter Lee of Riverton delivered a solid performance in the throwing events, posting a 51-02.50 in the shot put, good for fourth place. He was ninth in the discus with a throw of 119-09.

Big Red's Kylan Shultz competed in a pair of events and produced a seventh in the 110-meter hurdles (16.87) and ninth in the high jump (5-08).

Girls

On the girls side of the competition, Lady Wolverine Naya Shime continued her explosive freshman campaign with strong showings in three different events, the highlight of which was a third in the 100-meter hurdles, flashing across the finish line in a time of 16.29.

Shime ended fifth in the high jump (5-02) and seventh in the 300-meter hurdles (52.21).

Riverton's Trysta Stingley was eighth in the 3200 meters in 13:43.65, right behind Riverton cross country teammate Gaven Murphy, who competes in track for Shoshoni, who finished the race in seventh with an effort of 13:17.43.

Next up for all the Fremont County squads is the Shane Brock Invitational in Lander on Saturday.

California competition

Riverton's Richardson competed at the prestigious Arcadia Invitational in California on April 5-8, one of the top high school track meets in the country and represented Riverton in excellent fashion against some of the best athletes in the entire U.S.

Richardson finished eighth in the long jump, his signature event, with an effort of 21-11.25.

Wyoming Track Classic

Girls results

100 meters

1. Holiday, Ten Sleep, 12.40.

200 meters

1. Holiday, Ten Sleep, 25.95.

400 meters

1. Rafferty, Sheridan, 58.34.

800 meters

1. Moodry, Campbell County, 2:20.55.

3200 meters

1. Olsen, Natrona, 5:12.98; 7. Murphy, Shoshoni, 13:17.43; 8. Stingley, Riverton, 13:43.65.

100-meter hurdles

1. Grubbs, Upton, 15.49.

300-meter hurdles

1. Doherty, Campbell County, 44.73; 7. Shime, Riverton, 52.21.

High jump

1. Bradshaw, Lyman, 5-04; Shime, Riverton, 5-02.

Pole vault

1. Cummings, Cheyenne East, 11-06.

Long jump

1. Douthit, Campbell County, 16-10.25; 3. Shime, Riverton, 16-08.75.

Triple jump

1. Powell, Encampment, 34-06.50.

Shot put

1. Dedic, Kelly Walsh, 40-07.

Discus

1. Larsen, Cody, 141-10.

Boys results

100 meters

1. Frisby, Kelly Walsh, 11.17; 2. Roden, Riverton, 11.22; 5. Richardson, Riverton, 11.50.

200 meters

1. Frisby, Kelly Walsh, 22.75; 2. Roden, Riverton, 22.95.

400 meters

1. Myers, Campbell County, 49.83.

800 meters

1. Myers, Campbell County, 1:58.76.

1600 meters

1. Reichl, Green River, 4:26.96.

3200 meters

1. Condelario, Natrona, 9:46.86.

110-meter hurdles

1. Johnson, Laramie, 14.48; 7. Shultz, Riverton, 16.87.

300-meter hurdles

1. Johnson, Laramie, 37.87; 4. Roden, Riverton, 41.46; 5. Pickinpaugh, Shoshoni, 41.60; 6. Swenson, Lander, 42.86.

High jump

1. Lundgren, Cheyenne Central, 6-02; 9. Shultz, Riverton, 5-08.

Pole vault

1. Holeman, Cody, 13-06.

Long jump

1. Richardson, Riverton, 23-06.50.

Triple jump

1. Nolan, Cheyenne South, 46-07; 5. Richardson, Riverton, 41-02.50.

Shot put

1. Harris, Torrington, 59-05; 4. Lee, Riverton, 51-02.50.

Discus

1. Lundgren, Cody, 161-01; 9. Lee, Riverton, 119-09.
 

Get your copy of The Ranger online, every day! If you are a current print subscriber and want to also access dailyranger.com online (there is nothing more to purchase) including being able to download The Mining and Energy Edition, click here. Looking to start a new online subscription to dailyranger.com (even if it is for just one day)? Access our secure SSL encrypted server and start your subscription now by clicking here.

Related Stories

Related Tags


County Weather

Photo Gallery

Twitter Feed (Follow Us!)

Contact Us  © 2017 Riverton Ranger, Inc.