A family-owned daily newspaper serving Riverton, Lander and Fremont County, Wyoming since 1949

Herbert, Hawk win track events

Apr 11, 2017 - By Randy Tucker, Staff Writer

With track meets popping up like spring flowers across the state last weekend, the Burlington Invitational gathered 10 teams with four each from Big Horn and Fremont Counties.

The Rocky Mountain boys and girls won both the team divisions but the Wind River girls and boys both earned third place as a team in the meet.

Wind River's Lue Herbert and Dubois' Rheannon Hawk both won a pair of events.

Herbert swept the two hurdle events and Hawk flew across the 100-meter finish line in 13.11 for first and cleared 9-0 in the pole vault to edge teammate Aubry Baker by six inches.

In the boys division, Western Heritage Lutheran Academy's Jordan Kline was the only Fremont County winner with a time of 53.24 in the 400-meter dash.

Wind River's boys were paced by a pair of second-place finishes by Dalton Finley in the high jump and the 400, along with runner-up finishes by Ben Hoopengarner in the shot put and Dillon Trussell in the discus.

Julian Hubbard paced St. Stephen's with a pair of second place runs in the 800 and 1600 meters.

Brock Baker finished second in the pole vault for Dubois at 11-6.

Burlington Invitational

Girls team scores 1. Rocky Mountain 176, 2. Greybull 88, 3. Wind River 76, 5. Dubois 65.5, 5. Burlington 45.5, 6. Ten Sleep 43.5, 7. Meeteetse 40, 8. Western Heritage Lutheran Academy 25, 9. Riverside 12.5, 10. St. Stephen's 5

100 Meter Dash: 1. Rheannon Hawk, DUB 13.11, 3. Abby Philleo, WR 13.34, 6. Kodi Dower WHLA 13.58

200 Meter Dash: 1. Kelli Holiday, TS 28.43, 6. Brieanna Haverkamp, WHLA 30.42

400 Meter Dash: 1. Kelli Holiday, TS 1:01.14, 2. Rheannon Hawk, DUB 1:04.46, 4. Keina Friday, WR 1:14.3, 5. Allison Sweeney, WR 1:21.49

800 Meter Run: 1. Paige Flock, GRE 2:57.06

1600 Meter Run: 1. Paige Flock, GRE 6:27.0

3200 Meter Run: 1. Callin Preator, BUR 16:11.44

100 Meter Hurdles: 1. Lue Herbert, WR 18.25, 4. Brieanna Haverkamp, WHLA 19.05, 8. Gabby Wall, WR 20.33

300 Meter Hurdles: 1. Lue Herbert, WR 51.34, 4. Brieanna Haverkamp, WHLA 54.78, 5. Rohnnie Ward, WR 58.56, 6. Gabby Wall, WR 1:00.24, 7. Skye Sanderson, WR 1:02.17

4x100 Meter Relay: 1. Rocky Mountain 52.87, 3. Wind River 55.92, 4. Dubois 57.18

4x400 Meter Relay: 1. Rocky Mountain 4:48.97, 2. Wind River 4:57.31, 3. Dubois 5:06.06

4x800 Meter Relay: 1. Wind River 12:38.91

Long Jump: 1. Marissa Arnold, RM 14-2, 3. Kodi Dower, WHLA 14-1, 5. Kellyn Chandler, DUB 13-7, 6. Ione Chandler, DUB 13-4

Triple Jump: 1. Brea Terry, GRE 31-9, 3. Kellyn Chandler, DUB 30-8, 5. Ione Chandler, DUB 28-6.5

High Jump: 1. Brianna Brumwell, RM 5-0, 6. Kodi Dower, WHLA 4-6 , 7. Rohnnie Ward / Riley Jensen, WR 4-4

Pole Vault: 1. Rheannon Hawk, DUB 9-0, 2. Aubrey Baker, DUB 8-5, 6. Eva Hierl, DUB 7-0

Shot Put: 1. Mikayla Campbell, RM 32-7.75, 4. Gabby Wall, WR 25-2.25 7. Kylee Littleshield, SS 22-2, 8. Kalista Groesbeck, SS 21-9.25

Discus: 1. Mikayla Campbell, RM 101-2, 7. Kalista Groesbeck, SS 67-7

Boys team scores 1. Rocky Mountain 184.5, 2. Burlington 96, 3. Wind River 94, 4. Dubois 68, 5. Meeteetse 56, 6. St. Stephen's 29, 7. Western Heritage Lutheran Academy / Riverside 15, 9. Greybull 10.5

100 Meter Dash: 1 Cole Simmons, RM 11.46, 4. Jordan Kline WHLA 11.83, 8. Darryl Dodge, SS 14.45

200 Meter Dash: 1. Benjamin Smith, BUR 25.24, 4. Ben Hoopengarner, WR 27.49, 5. Colten Befus, WR 27.55,6. Kaiden Burk, WR 27.58, 7. Dillan Trussell, WR 28.46

400 Meter Dash: 1. Jordan Kline, WHLA 53.24, 2. Dalton Finley, WR 46.11

800 Meter Run: 1. Mason Slider, DUB 2:34.25, 2. Julian Hubbard, SS 2:38.12, 4. Windy Boy Yellowplume, SS 3:17.53

1600 Meter Run: 1. Jarom Davidson, BUR 5:22.41, 2. Julian Hubbard, SS 5:31.25, 3. Mason Slider, D>UB 5:42.45, 4. Darien Ferris, WR 6:28.0, 5. Stephen Antelope, SS 6:43.36, 6. Windy Boy Yellowplume, SS 7:11.88

3200 Meter Run: 1. Damon Watts, RM 13:02.00, 2. Dennis Bousman, WR 14:53.00, 3. Darien Ferris, WR 15:00

110 Meter High Hurdles: 1. Tristan Jewell, RM 15.90, 3. Morgan Miller, WR 16.87, 4. Ryan Jordan, WR 17.23, 5. Connor Hudson, DUB 18.40, 6. Klayton Rose, DUB 18.64

300 Meter Intermediate Hurdles: 1. Morgan Miller, WR 42.74, 3. Ryan Jordan, WR 44.24, 5. Klayton Rose, DUB 47.87, 6. Connor Hudson, DUB 53.48

4x100 Meter Relay: 1. Rocky Mountain 46.14, 3. Dubois 52.87

4x400 Meter Relay: 1. Rocky Mountain 4:06.59, 3. Dubois 4:36.38

4x800 Meter Relay: 1. Rocky Mountain 12:38.91

Long Jump: 1. Tristan Jewell, RM 19-2.5

Triple Jump: 1. Hunter Johnson, MEET 38-8.5

High Jump: 1. Ethan Price, RM 6-0, 2. Dalton Finley, WR 5-10

Pole Vault: 1. Tallon Wiles, BUR 12-0, 2. Brock Baker, DUB 11-6, 4. Klayton Rose, DUB 9-6

Shot Put: 1. Zac Zier, RM 50-7.75, 2. Ben Hoopengarner, WR 40-11, 3. Robert Claar, DUB 39-4.5, 7. Aaron Mountain, DUB 35-7.75

Discus: 1. Zac Zier, RM 144-9, 2. Dillan Trussell, WR 115-6.5, 3. Garrett Jungck, DUB 112-8, 7. Ben Hoopengarner, WR 99-8


 

Get your copy of The Ranger online, every day! If you are a current print subscriber and want to also access dailyranger.com online (there is nothing more to purchase) including being able to download The Mining and Energy Edition, click here. Looking to start a new online subscription to dailyranger.com (even if it is for just one day)? Access our secure SSL encrypted server and start your subscription now by clicking here.

Related Stories

Related Tags


County Weather

Photo Gallery

Twitter Feed (Follow Us!)

Contact Us  © 2017 Riverton Ranger, Inc.